ريزش بازار بورس جمعی از سهامداران شرکت‌های بورس در اعتراض به سقوط شاخص بورس و کاهش ارزش سرمایه‌هایشان در برابر تالار بورس اوراق بهادار در خیابان حافظ تهران تجمع کردند.

خبرگزاری فارس از حضور اعتراضی شماری از سهامداران شرکت‌های بورسی در مقابل ساختمان بورس اوراق بهادار تهران خبر داد. فارس می‌نویسد علت تجمع این گروه، واکنش به ضررهای دامنه‌دار در بازار بورس و ریزش شاخص بورس بوده است.

بعضی از تجمع‌کنندگان گفته‌اند ارزش سرمایه آنها در بازار در یک یا دو سال اخیر به نصف کاهش یافته است. خبرگزاری فارس تعداد معترضان را ۵۰ تا ۷۰ نفر عنوان کرد. این تجمع ظهر دوشنبه ۲۱ اردیبهشت شروع شد.


ارزش بازار سرمایه از ۳۱۴ هزار میلیارد تومان ظرف چند ماه اخیر به ۲۸۳ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. شاخص بورس نیز از حدود ۷۵ هزار واحد به ۶۳ هزار واحد کاسته شده است.

در بهمن ۱۳۹۳ نیز معامله‌گران و سرمایه‌گذاران خرد بورس، به دلیل افت جدی شاخص‌ها، علیه رئیس بورس شعار داده بودند.

علت ریزش شاخص بورس، وضعیت شکننده و دورنمای مبهم اقتصاد ایران است و عامل تعیین کننده در این میان‌، بهای نفت و نامعلوم بودن سرنوشت مذاکرات هسته‌ای.

گروهی از سهامداران، مسئولان دولت و مدیران بورس را متهم می‌کنند که آنها را به سرمایه‌گذاری در این بازار تشویق کرده‌اند ولی کاری برای جلوگیری از ضرر آنها نمی‌کنند یا اطلاعات لازم را در اختیارشان نمی‌گذارند.

انتظار می‌رفت که کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، به تشویق سرمایه‌گذاری در بازار بورس بیانجامد ولی این بازار به مصوبه شورای پول و اعتبار بی‌اعتنا ماند و شاخص‌ها حتی دچار ریزش‌های جدی شدند. به نوشته وب‌سایت “دنیای اقتصاد”، این شاخص از زمان اعلام تصمیم یادشده، هزار واحد ریزش داشته و ریزش نه در رقم شاخص بلکه در حجم و ارزش معاملات نیز خود را نشان داده است.

Comments