ترس از آينده


ترس از آينده

هشتم بهمن ماه ١٣٩٣

 

افرادي هستند كه وقتي سخن مي گويند ارزش شنيدن  را دارند. به نظر من يكي از آن ها رابرت شيلر است. او برنده جايزه نوبل سال  ٢٠١٣ اقتصاد است. ليكن از بصيرت و بينش خاصي در جامع بودن ديدگاه بر خوردار است كه در بين بسياري از برندگان جايزه نوبل هم كمياب به نظر مي رسد. او امسال در گرد هم آيى داووس شركت  و آنچه از گفته ها و شنيده هاي اين تجربه دريافته است را جمع بندي كرده كه در لينك زير آمده است. نكته هاي مهم مطلب را مي توان به شرح زير خلاصه كرد. 

انسانيت نگران، وبلكه ترسيده است و مردم بسياري دچار ترس هستند نه براي دو سال و سه سال آينده بلكه براي بيست و سي سال آينده. نه تنها ترس از اين كه چه بر سر خودشان مي آيد بلكه حتي ترس از اين كه چه برسر فرزندانشان خواهد آمد. يك نماينگر اين ترس نيز وجود نرخ بازدهي منفي در بازار اوراق قرضه بلند مدت است. اين پديده به اين معني است كه مردم آماده اند به هر تدبير چيزي را براي نسل آينده ذخيره كنند كه در شرايط مصيبت باري در آينده بي برگ و توشه نباشند.

او مي گويد شايد همين ترس است كه برخى را مجبور مي كند تلاش بى امانى را پيگيرى كنند تا جزيى از يك در صد بالا باشند. 

 

ديگر اين كه اين نگرانى بعضا ناشى از تغييرات تكنولوژى است كه در اين مقطع زمانى ابعاد تحول را نداشته بلكه ابعاد يك انقلاب را دارد. به اين معنى كه تغيير تكنولوژى به قلمروى وارد شده كه تا كنون صرفا قلمرو كار كرد انسان ها بوده است. مانند كامپيوتر هائى كه به حيطه دانستن، و انديشيدن وارد شده اند مثلا هوش مصنوعي و ديگر قلمرو ها كه تا كنون ويژه انسان بوده است. اين حيطه ها و دست آورد هاى ديگر مانند چاپگر هاى سه بعدى بر خلاف دو قرن گذشته كه پيشرفت تكنولوژى شغل آفرين بوده است مي تواند بسيارى از مشاغل را از ميان بر دارد. بنابر اين بيكارى گسترده مي تواند تبديل به عارضه اي عام در جوامع بشرى شود با پى آمد ها و بحران هاى خاص خود. 

 

علاوه براين پشرفت تكنولوژي در حيطه هاي ديگري نيز مي تواند نگران كننده باشد. مثلا  در يكي از جلسات گرد هم آيى داووس مطرح شد كه به زودى روبات هاي پرنده اى به اندازه پشه ساخته خواهد شد كه به اطراف پرواز كنند و نمونه دى ان ا  از افراد جمع آوري كنند. همچنين نقشى كه حكومت ها در ورود به حيطه خصوصي مردم از طرق مختلف از جمله فشار بر شركت هاي اينترنتى جهت افشاي اطلاعت مردم وارد خواهند آورد.

 

خلاصه اين كه به نظر مي رسد انسانيت دارد با خلق تكنولوژى، بنديل خود را برمي چيند. برخى ملت ها در زير بار حكومت هاى مستبد و فاسد و كشمكش هاي درونى در حال اضمحلال هستند و بر خى ديگر نيز قربانى نبوغ و خلاقيت خويشند. حقيقتا جاي انديشناك شدن دارد

 

مطلب را در اين لينك مي توانيد بخوانيد.

http://finance.yahoo.com/news/everyone-scared-nobel-prize-winner-093614163.html

Comments